جاذبه های گردشگری کیش

کیش یک جزیره‌ی حدوداً ۹۱ کیلومترمربعی است که بیست کیلومتر از ساحل ایران فاصله دارد. از زمانی که شاه سابق مهمانی‌های مجلل و خصوصی‌‌اش را در کیش برگزار می‌کرد، این جزیره به‌مرور لوکس‌تر و به یکی از دو جزیره‌ی اصلی ایران تبدیل شد. کیش هم مانند قشم یک منطقه‌ی تجاری آزاد است و توریست‌های خارجی برای اقامت ۱۴ روزه در این جزایر نیازی به گرفتن ویزا ندارند؛ یعنی گردشگران خارجی می‌توانند در کیش گشت‌وگذار کنند و از مهمان‌نوازی ایرانیان لذت ببرند. فصل تابستان در این جزیره بسیار گرم، شرجی و غیرقابل‌تحمل می‌باشد و بهترین زمان برای رفتن به کیش بین اواخر آبان و تا اوایل فروردین است. با سیر و گشت همراه باشید تا به معرفی جاذبه های گردشگری کیش بپردازیم.

ورزش های آبی جزیره کیش

ورزش‌های آبی جزیره کیش

همه نوع ورزش آبی در کیش در دسترس است، از پاراسیلینگ گرفته تا غواصی اسکوبا، جت اسکی و خیلی ورزش‌های آبی دیگر. این ورزش‌ها را اغلب جوانان انجام می‌دهند و زنان و مردان برنزه‌شده در کنار سواحل نیز به شما یادآوری می‌کنند که هیچ فرقی ندارد که در کدام گوشه‌ی دنیا هستید، زیرا فرهنگ تمامی افراد در کنار ساحل در همه جای دنیا یک‌جور است و فقط بستگی به قوانین آن منطقه می‌تواند کمی قابل‌تغییر باشد. اگر قصد ندارید شنا کنید می‌توانید قایق‌های کف شیشه‌ای کرایه کنید و زندگی رنگارنگ آبزیان خلیج فارس را تماشا کنید.

دوچرخه سواری در کیش

دوچرخه‌سواری در کیش

حدود ۷۵ کیلومتر جاده‌ی مارپیچی دوچرخه‌سواری دور جزیره‌ی کیش را فرا گرفته است که از مسیر جاده‌های اصلی جدا می‌باشد. این جاده کیش را بسیار خوش‌منظره کرده است و با آن به‌راحتی می‌توانید سواحل مجزایی که برای استراحت دوچرخه‌سواران هستند را پیدا کنید، به آنجا بروید و از آب نیلگون خلیج فارس که منظره‌ی بسیار زیبایی را خلق کرده عکس‌برداری کنید. ایستگاه‌های زیادی در سرتاسر جزیره وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها دوچرخه، سه‌چرخه، دوچرخه‌های دو نفره و اسکوتر را به‌صورت ساعتی یا روزانه کرایه کنید. دوچرخه‌سواری یکی از جاذبه های گردشگری کیش محسوب می‌شود.

کشتی یونانی

کشتی یونانی

این کشتی اگرچه قدیمی و زنگ‌زده است، اما از جاذبه های گردشگری کیش محسوب می‌شود. گفته شده که در سال ۱۹۶۶، کشتی‌ای در جنوب غربی جزیره لنگر انداخته است. این کشتی به سبک بریتانیایی ساخته شده و صاحب آن چندین بار تغییر کرده و آخرین کسی که صاحب آن شده یونانی تبار بوده است. این کشتی درنهایت به کنار ساحل کیش رسیده و با وجود تلاش‌هایی که برای نجات دادن آن انجام شده است، این تلاش به شکست انجامیده و از آن زمان در آن محل باقی مانده است. کشتی یونانی بخصوص هنگام غروب آفتاب بسیار زیبا و تماشایی‌تر می‌شود و توریست‌های زیادی برای عکس گرفتن به کنار آن می‌آیند.

جاذبه های گردشگری کیش

سواحل مرجانی کیش

در شرق جزیره‌ی کیش، سواحل مرجانی وجود دارند که به دلیل مرجان‌های بسیار زیبایشان به این نام شهرت یافته‌اند و از جاذبه های گردشگری کیش محسوب می‌شوند. سرتاسر این ساحل پر از آلاچیق‌هایی است که در کنار آن‌ها درختان نخل، منظره‌ی زیبا و چشم‌انداز وسیعی را به نمایش گذاشته‌اند. این ساحل به دلیل منظره‌ی فراموش‌نکردنی طلوع آفتابش نیز مشهورتر شده است. بسیاری از کلاب‌های ورزش آبی نیز در این ساحل وجود دارند که رزرو هر وسیله‌ی بازی و ورزشی را آسان می‌سازد.

شهر زیر زمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز

آب در بسیاری از مناطق ایران کمیاب است؛ ایرانیان باستان با استفاده از سیستم قنات به‌تدریج چشمه‌های شیب‌دار عمودی ایجاد کردند که آب را به مناطق بی‌آب هدایت می‌کند. کاریز یکی از قنات‌های ۲۵۰۰ ساله می‌باشد که بازدیدکنندگان می‌توانند در طول تونل‌های آن پیاده راه بروند و این سیستم را از نزدیک ببینند. این تونل حدوداً ۸ کیلومتر طول دارد که کاریز را به یک شهر زیرزمینی تبدیل کرده است. با اینکه از این زیرزمین قدیمی مانند شکل اولیه و باستانی آن محافظت می‌شود، اما با غرفه‌های هنرهای دستی و چای‌خانه‌های سنتی مدرن شده است.

شهر باستانی حریره

لاک‌پشت‌های دریایی کیش

لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی بین ماه‌های مارس و اوت در سواحل جنوبی و غربی جزیره از دریا بیرون می‌آیند و به زمین‌های حفاظت‌شدۀ این منطقه می‌روند و تخم‌گذاری می‌کنند. این سواحل فرصتی برای گردشگران به وجود آورده‌اند تا از این لاک‌پشت‌های عظیم‌الجثه دیدن کرده و شنا کردنشان را در مقابل موج‌های دریا تماشا کنند. دوربین‌تان را بردارید و به این سواحل بروید و از لاک‌پشت‌های بزرگ و حرکت‌هایشان عکاسی و فیلم‌برداری کنید. البته حواستان باشد که فاصلۀ مناسب را رعایت کنید.

جاذبه های گردشگری کیش

شهر باستانی حریره

گفته شده که این شهر قرن هشتمی، به شهری که شاعر فارسی‌زبان سعدی در کتاب گلستان خود به آن اشاره کرده است شباهت دارد. این شهر در قسمت مرکزی و شمال جزیره‌ی کیش واقع شده و دارای معماری باستانی می‌باشد. اما بااین‌حال قسمت‌های کمی از آن دست‌نخورده باقی مانده‌اند. طبق حفاری‌های این منطقه ارزیابی شده است که عمر این منطقه حدوداً به ۱۰۰۰ سال پیش می‌رسد که حدود ۶۰۰ سال پیش متروکه شده است.

مخزن‌های آب دوقلو

مخزن‌های آبی دوقلوی کیش حدوداً در سال ۱۹۹۳ ساخته شده‌اند و تاکنون نیز کار می‌کنند. معماری این مخزن‌ها یادآور معماری شهر یزد می‌باشد. در مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند، این‌چنین سازه‌هایی برای ذخیره‌ی آب ساخته می‌شوند. در این مخزن‌ها از بادگیرهایی برای تهویه‌ی طبیعی هوا استفاده می‌شود که کمک می‌کنند تا دمای آب را نزدیک به دمای انجماد نگه دارند.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۹ آبان ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ