جاذبه های دیدنی پاریس

زیبایی سواحل رودخانه سن پاریس یکی از جاذبه هایی است که بازدیدکنندگان را با زیبایی و محیط جادویی شهر آشنا می‌کند. این شهر بی‌نظیر آثار تاریخی فوق‌العاده‌ای را ازجمله برج ایفل، کلیسای نوتردام و بلوار شانزه لیزه در خود جای داده است. بااین‌حال بسیاری از جاذبه های دیدنی پاریس چندان شناخته‌‌شده نیستند، ازجمله خیابان‌های سنگ‌فرش، درختان زیبا، شیرینی‌های خوشمزه، سالن‌های چای‌خوری، کافه‌های زیبا و گالری‌های هنری آوانگارد. ساختمان‌های شهر مانند یک موزه در فضای باز بوده و زیبا و هنری هستند. اگر به لباس پوشیدن پاریسی‌ها توجه کنید، متوجه خواهید شد که چقدر مشابه تنوع مجله‌های مد می‌باشد. با سیر و گشت همراه باشید تا با جاذبه های دیدنی پاریس آشنا شویم.

برج ایفل

برج ایفل احتمالاً معروف‌ترین بنای جهان است و قطعاً مهم‌ترین نماد پاریس می‌باشد. کمی سخت است باور کنیم هنگامی که برای اولین بار از برج ایفل رونمایی شد، به دلیل بیش‌ازحد بزرگ بودن به آن توجهی نشد. برج ایفل توسط الکساندر گوستاو ایفل برای نمایشگاه پاریس در سال ۱۸۸۹ طراحی و ساخته شد که مناسبت آن صدمین سالگرد انقلاب فرانسه بود. این برج شامل ۱۵۰۰۰ مقاطع فولادی است که با 2.5 میلیون پرچ به هم متصل شده‌اند. این ساختار نوآورانه در حال حاضر علاوه بر اینکه یکی از شاهکارهای معماری جهان است، یکی از بزرگ‌ترین جاذبه های دیدنی پاریس نیز محسوب می‌شود. بهترین مکان برای عکس گرفتن از برج، از جاردین دو ترانسدر تا میدان شان دو مارس است. برج ایفل ۳۰۷ متر ارتفاع دارد که تا قبل از ساخته شدن ساختمان امپایر استیت به‌عنوان بلندترین برج جهان شناخته می‌شد.

موزه لور

موزه لوور

کاخ مجللی که زمانی خانه‌ی پادشاهان فرانسه بود اکنون به موزه‌ای از بهترین آثار هنری تبدیل شده است. بازدیدکنندگان از هرم شیشه‌ای (طراحی‌شده توسط ایه مینگ پی در سال ۱۹۱۷) وارد حیاط کاخ می‌شوند. موزه لوور دارای بیش از ۳۰۰۰۰ آثار هنری است، از عهد باستان تا قرون وسطی و نقاشی‌های اروپایی از قرن ۱۵ تا قرن ۱۹ میلادی. مشاهده‌ی تمامی آثار این موزه در یک روز تقریباً غیرممکن است ولی گردشگران می‌توانند یک گالری خاص مانند گالری مجسمه‌سازی کلاسیک، هنر رنسانس ایتالیایی، نقاشی‌های فرانسوی قرن هفدهم و یا حتی منتخبی از برجسته‌ترین آثار را برای بازدید انتخاب کنند. مشهورترین اثر موزه‌ی لوور، تابلوی نقاشی مونالیزا یا لبخند ژکوند می‌باشد که در سال‌های ۱۵۰۳-۱۵۰۵ توسط لئوناردو داوینچی نقاشی شده است.

خیابان شانزه لیزه پاریس

خیابان شانزه لیزه پاریس

به‌یادماندنی‌ترین بلوار پاریس تا قرن شانزدهم به‌عنوان یک تالاب متروکه شناخته می‌شد تا اینکه توسط لو نوتر تزیین شد. شانزه لیزه توسط یک تقاطع به دو بخش تقسیم شده است. بخش پایینی شانزه لیزه شامل میدان کنکورد، یک پارک بزرگ، جاردین شانزه لیزه و گالری هنری پتیت پالیز است. بخش بالایی شامل اتاق پیروزی است که توسط مغازه‌های لوکس، هتل‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها، سینماها و تئاترها احاطه شده است. این منطقه شلوغ، محل تجمع بسیاری از گردشگران و افراد محلی است و مطمئناً از جاذبه های دیدنی پاریس محسوب می‌شود.

میدان کنکورد

میدان کنکورد

این مربع هشت‌ضلعی که در قلب پاریس جای دارد، بین سال‌های ۱۷۵۵ و ۱۷۷۵ به دستور لویی پانزدهم ساخته شد. میدان کنکورد با آن ابعاد باشکوهش یکی از زیباترین میدان‌های شهر است. همچنین این میدان محل وقوع چند اتفاق تاریخی ازجمله اعدام لویی شانزدهم و مسیر پیروزی ناپلئون نیز بوده است. از طرف میدان مسیرهای بسیار زیبایی به سمت موزه‌ی لوور، مادلین و کاخ بوربن وجود دارد. در مرکز میدان نیز یک ستون هرمی شکل وجود دارد که توسط نایب‌السلطنه مصر به چارلز دهم هدیه داده شد.

سنت شاپل

کلیسای نوتردام

کلیسای نوتردام نمونه‌ای بی‌نظیر از معماری گوتیک است و در قلب شهر پاریس بر روی جزیره ایل دولاسیته قرار دارد و به جاذبه‌های محلۀ لاتن نزدیک می‌باشد. جزیره ایل دولاسیته (Ile de la Cité) در رودِ سن قرار دارد و مرکز تاریخی و جغرافیایی شهر پاریس محسوب می‌شود. رومی‌ها شهر باستانی لوتشیا (Lutetia) را بر روی همین جزیرۀ کوچک بنا کردند و از قرن ششم تا قرن چهارم این جزیره به‌عنوان محل اقامت پادشاهان فرانسه استفاده می‌شده است.

سنت شاپل

درون کاخ دادگستری فرانسه، سنت شاپل وجود دارد که به‌عنوان جواهری نادر از قرون وسطی به یادگار مانده است. این شاهکار معماری گوتیک در سال‌های ۱۲۴۸-۱۲۴۲ برای پادشاه لویی نهم (سنت لوئیس) ساخته شد. در محراب تاج خارها به‌عنوان یادگاری به نمایش درآمده است. رنگ‌های استفاده شده در این سازه نماد الهیات هستند. سنت شاپل به‌ندرت برای مراسمات عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی در برخی موارد کنسرت‌هایی در این محل برگزار می‌شوند. گوش دادن به موسیقی کلاسیک در این فضا یک تجربه‌ی معنوی و الهام‌بخش است و بسیار هیجان‌انگیز به شمار می‌آید. برای پیدا کردن شاپل، باید از دروازه‌ی آهن وارد کاخ دادگستری شوید و سپس از حیاط درونی عبور کنید.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: planetware.com

نوشته شده در ۱۱ آبان ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ