مکان های دیدنی قشم

کسانی که قصد سفر به ایران را دارند، معمولاً اصفهان و شیراز، دو شهر تاریخی و فرهنگی ایران را برای سفر خود انتخاب می‌کنند و فقط توریست‌های معدودی هستند که به جزایر جنوبی ایران سفر می‌کنند. در سواحل جنوبی ایران دو جزیره‌ی بزرگ به‌ نام‌های کیش و قشم وجود دارد که می‌توانند مقصد هر گردشگری با هر سلیقه‌ای باشند. این دو جزیره به‌عنوان مناطق آزاد تجاری شناخته می‌شوند و گردشگران خارجی برای سفر به این مناطق نیازی به اخذ ویزای ۱۴ روزه ندارند. این جزایر با سایر جزایر دنیا متفاوت‌اند، چراکه در سواحل آن‌ها درختان نخل و یا زنان بیکینی پوش نمی‌بینید، اما از منظر جاذبه های گردشگری و دیدنی بسیار غنی هستند. قشم بزرگ‌ترین جزیره‌ی خلیج فارس است که شکلی شبیه به یک دلفین دارد و دارای جاذبه های طبیعی بسیار زیادی می‌باشد که جنگل و دره‌هایش به غارهای جزیره راه دارند و در دل خود حیات وحش و میراث فرهنگی عظیمی را جای داده‌اند. در ادامه با سیر و گشت همراه باشید تا با بهترین مکان های دیدنی قشم بیشتر شویم.

جزیره ناز

جزیره ناز

این جزیره در ساحل جنوبی واقع شده است و مطمئناً از مکان های دیدنی قشم محسوب می‌شود. بعد از جزر و مد دریا، ساحل شن و ماسه‌ای نرم این جزیره پر از گونه‌های دریایی رنگارنگ و مرجان می‌شود که تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای را برای قدم زدن فراهم می‌کند. در حین وقوع جزر و مد، جاذبه‌ی زمین در کنار ساحل به‌قدری زیاد است که ماشین‌ها و کامیون‌ها برای سریع‌تر عبور کردن از این ساحل از هم پیشی می‌گیرند. پس از جزر و مد، نواحی ساحلی پر از آب می‌شود و باورتان نمی‌شود که چند ساعت پیش اطراف دریا زمینی کاملاً خشک بوده است. بالا و پایین آمدن آب دریا در طی جزر و مد در جزیره ناز در سریال محبوب ایرانی، پایتخت، به‌خوبی نمایش داده شده است. در یکی از قسمت‌های این سریال این خانواده که از پدیده‌ی جزر و مد در این جزیره بی‌خبر بودند، ماشینشان را در ساحل جزیره پارک می‌کنند و بر اثر جزر و مد آب دریا، اتومبیلشان در آب گیر می‌افتد و تمام وسایلشان پر از آب می‌شود.

جنگل حرا

جنگل حرا

جنگل حرا در شمال غربی جزیره‌ی قشم قرار دارد. این جنگل یک زمین ۸۰۰۰ هکتاری غنی و پوشیده از گیاه شاه‌پسند است که در اصطلاح محلی به این گیاهان حرا می‌گویند. این جنگل در طی جزر و مد ناپدید می‌شود، اما شاه‌پسندها  و ریشه‌ها و لجن‌های کف دریا بالا می‌آیند. ریشه‌ی شاه‌پسند در آب‌شور خلیج فارس قرار دارد، اما پوست این درخت، نمک را پس می‌دهد و اجازه رسیدن آب شیرین به برگ‌ها را فراهم می‌کند. این جنگل عمدتاً از نظر ماهیگیری، قایق‌رانی، گردشگری و اندکی هم حصیربافی برای امرار معاش بسیار حائز اهمیت است. لاک‌پشت‌های دریایی، خرچنگ‌ها، میگوها، مارها، ماهی‌خواران بزرگ و مرغان ماهی‌خوار ازجمله جانورانی هستند که در این جنگل زندگی می‌کنند.

جزیره هنگام

جزیره هنگام

جزیره هنگام در جنوب جزیره قشم قرار دارد و قایق‌های توریستی برای تماشا کردن دلفین‌ها به این جزیره می‌روند. در آکواریوم طبیعی خلیج فارس می‌توانید انواع مختلفی از ماهی‌ها و نوع خاصی از ماهی پهن را مشاهده کنید. در این جزیره گسلی وجود دارد و گفته می‌شود که مردم با فشار دادن پاهایشان روی زمین گسل، می‌توانند به آب تازه‌ی زیر گسل دسترسی پیدا کنند. جزیره‌ی هنگام پر از ساختارهای سنگی جذاب و درخشان شن و ماسه است.

دره ی ستاره ها

کارگاه لنج‌سازی قشم

در نزدیکی بندر لافت کارگاهی وجود دارد که توسط افراد محلی با نام کارگاه لنج شناخته می‌شود و عمدتاً برای ماهیگیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. با ورود به این کارگاه اولین چیزی که متوجه می‌شوید مراحل مختلف ساخت لنج است. در مراحل اولیه لنج‌ها شبیه به کشتی حضرت نوح هستند و سپس در مراحل بعدی به لنج‌های کامل و آمادۀ دریانوردی تبدیل می‌شوند.

بندر لافت

دره ستاره‌ها

مردم محلی معتقدند که در این منطقه یک ستاره سقوط کرده و ساختارهای سنگی‌ای به وجود آورده است که گویی سنگ‌های سیارۀ دیگری هستند. در حقیقت، این سنگ‌ها نتیجۀ سال‌ها فرسایش زمین به دلیل بارش باران‌های سنگین است. این دره از سنگ‌های مرمر و ماسه‌سنگ و مسیرهای دره مانند و فضاهای توخالی و سنگ‌های صاف و گرد تشکیل شده است. با کمی خیال‌پردازی می‌توانیم سنگ‌های این دره را شبیه چهره‌ی انسان، اعضای بدن، حیوانات و حتی نقشه‌ی ایران ببینیم. اگر به سمت بالای دره حرکت کنید، سنگ‌های لایه‌ای کوه که صدف‌های دریایی در آن جای گرفته‌اند را می‌بینید. افسانه‌های محلی می‌گویند که دره‌ی ستاره پر از ارواح است، اما بااین‌حال از معروف‌ترین مکان های دیدنی قشم محسوب می‌شود.

بندر لافت

بندر لافت قشم مجاور جنگل حرا واقع شده و از مکان های دیدنی قشم محسوب می‌شود. با وجود اینکه یزد با لقب شهر بادگیرها معروف شده است اما با نگاهی به چشم‌انداز این بندر تاریخی در ساختن بادگیرها، به‌سادگی متوجه می‌شویم که این بندر در ساختار معماری باستانی ایرانی با یزد رقابت می‌کند. تعدادی آب انبار (مخازن آب‌های قدیمی) نیز در این بندر وجود دارد که هنوز هم مردم محلی از آن‌ها استفاده می‌کنند. هم‌چنین این شهر خاستگاه «چاه‌های طلا» است؛ چاه‌هایی که  از حفر لایه‌های سنگی چاه‌ها به وجود آمده‌اند و آب تمیز را ذخیره می‌کنند. هرچند در گذشته تعداد چاه‌ها برابر با تعداد روزهای یک سال کبیسه بود، رفته‌رفته تعداد این چاه‌ها به کمتر از ۱۰۰ چاه رسید که اکنون هرکدام یک نام منحصربه‌فرد برای خودش دارد.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۱۲ آبان ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ