جاذبه های گردشگری عراق

عراق به عنوان مهد زایش تمدن بشری شناخته می شود. در تمامی ۱۸ استان این کشور می توان تغییرات آب و هوایی و مناظر دیدنی را شاهد بود. فرقی نمی کند که از کدام شهر عراق بازدید می کنید، تمام بخش های این کشور را زیبایی پوشانده است. در ادامه با سیر و گشت همراه باشید با جاذبه های گردشگری عراق

جاذبه های گردشگری عراق

کاخ خلفای عباسی – بغداد

از آخرین بقایای کاخ خلفای عباسی می توان به یک عمارت دو طبقه ی تاریخی که مشرف به رود دجله در محله المیادین این شهر واقع شده است اشاره کرد. سلسله ی عباسی از قرن هشتم تا قرن سیزدهم بر قلمرو سرزمین های اسلامی حکومت کردند و منجر به شکوفایی عصر طلایی اسلام شدند. این عمارت در طول دوران حکومت خلیفه الناصرلدین الله بنا شده است. طبق گفته ی مورخان از آن جایی که ساختار این عمارت به دانشگاه المستنصریه در عراق شباهت دارد به منظور اهداف آموزشی ساخته شده است.

کاخ خلفای عباسی

بابل

بابل، مرکز میان رودان، به مدت دو هزار سال یکی از شناخته شده ترین شهرهای جهان باستان بوده و در ۵۲ کیلومتری جنوب بغداد قرار دارد. بابل حدود ۲۳۰۰ سال پس از میلاد کشف شد. این شهر یکی از اولین خاستگاه های تمدن و مرکز هنر، علوم و ادبیات به شمار می آید. بابل در نزدیکی رود دجله و فرات واقع شده و به دلیل شهرتی که دارد پایتخت حکومت ۱۰ امپراتوری میان رودان بوده است. دیوارهای بزرگی دور این شهر بنا شده اند تا از این شهر حفاظت کنند. روزگاری بابل یکی از بزرگ ترین و قدرت مندترین شهرهای جهان بود که همواره مسافران، ایده های جدید و محصولات بسیاری را از سرتاسر جهان پذیرا بوده است.

بابل

زیگورات اور

زیگورات که یک معبد هرمی شکل پلکانی می باشد در عهد میان رودان باستان بنا شد. این بنا بین دو کشور عراق و ایران قرار دارد و یکی از زیگورات هایی است که از آن به خوبی محافظت شده است. این بنا در قرن بیست و یک پس از میلاد توسط اورنامو بنا شد. در قسمت بالایی زیگورات معبدی به افتخار یکی از حامیان شهر اور ساخته شد. این معبد امروزه در تل المغیر در جنوب عراق واقع شده است. زیگورات اور مکانی در جهت اهداف کشاورزی، بازرگانی و همچنین معنوی بوده به شماره می آمده است.

عقرقوف

عقرقوف در سال ۱۴۰۰ پس از میلاد توسط کوریگالزو، یکی از حاکمان سلسله کاسیان بنا شد و اکنون در ۱۹ کیلومتری غرب بغداد قرار دارد. زیگورات اور به افتخار خدایان باد ساخته شد و یکی از مهم ترین مرزهای نزدیک به بغداد به شمار می آید. ارتفاع زیگورات اور ۵۷ متر و یکی از مکان های محبوب تفریحی برای مردم بغداد است.

عقرقوف

ارگ کرکوک و آرامگاه دانیال

ارگ کرکوک که ۸۸۰ سال پس از میلاد مسیح ساخته شد در مرکز کرکوک که شهری زیبا و تاریخی در کردستان عراق می باشد واقع شده است. این ارگ توسط آشور نصیرپال دوم به منظور اهداف دفاعی ساخته شد و سپس در دوران حکومت سوکجونگ چوسان با اضافه شدن ۷۲ برج استحکام بیشتری یافت. این دژ روی تپه ای به ارتفاع ۱۳۰ متر قرار دارد. در قسمت داخلی این دژ می توان از مکان های الماس نشان زیبایی مانند کلیسای سرخ، مسجد گنبد سبز و آرامگاه سفالی آبی رنگ دانیال دیدن کرد.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: irfad.org

نوشته شده در ۱۳ آبان ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ