مکان های دیدنی تهران که شاید از آن بی خبر هستید

این حقیقت دارد که بعضی از بازدیدکنندگان که به تهران سفر می‌کنند، با فکر اینکه این پایتخت چیزی جز یک فرودگاه بین‌المللی برای نمایش ندارد از آن عبور می‌کنند. اما تهران درواقع به‌عنوان شهر موزه‌ها شناخته می‌شود و تاریخ را در گوشه کناره‌های پنهانش جای داده است. در مطلب به معرفی جاهای دیدنی تهران اشاره می‌کنیم که توریست‌ها و حتی شاید مردم محلی از آن بی‌خبر هستند. اگر قصد سفر به پایتخت ایران را دارید، حتماً از مکان های دیدنی تهران بازدید کنید. با سیر و گشت همراه باشید.

جاهای دیدنی تهران

مکان های دیدنی تهران

خیابان ۳۰ تیر

خیابانی که حتی برای مردم ساکن تهران هم مجهول است، ولی یکی از مکان های دیدنی تهران محسوب می‌شود. در خیابان ۳۰ تیر یک کنیسه، کلیسا و یک آتشکدۀ زرتشتی بر روی سنگ‌فرش‌های کنار خیابان در کنار یکدیگر قرار دارند. کنیسه حییم در زمان جنگ جهانی دوم میزبان یهودیان لهستانی شد و همین‌طور که تعداد پناهندگان افزایش پیدا کرد یک کنیسۀ اشکنازی دوم هم در مجاورت آن ساخته شد. کلیسای مریم مقدس در آن‌سوی خیابان رو به روی آتشکدۀ آدریان‌ که شعلۀ آن از معبد یزد آورده شده، قرار دارد. هنگام راه رفتن در این منطقه مراقب باشید، چراکه هرچقدر خیابان سی تیر را بیشتر به سمت شمال بروید شلوغ‌تر می‌شود.

آدرس: خیابان جمهوری، خیابان سی تیر

خیابان ۳۰ تیر از مکان های دیدنی تهران

جمعه بازار

در هر آخر هفته، یک پارکینگ چندطبقۀ پاساژ پروانه به جمعه بازار تبدیل می‌شود. حتی اگر قصد خرید ندارید رفتن به این بازار را تجربه کنید. این بازار حقیقتاً از جاهای دیدنی تهران محسوب می‌شود. چندطبقۀ اول، خزانه‌ای از عتیقه‌جات است. همه‌چیز از دکور خانه تا عکس‌های قدیمی، یادداشت‌ها و گرامافون‌ها در این بازار وجود دارد. همین‌طور که به سمت بالا می‌روید، محصولات منحصربه‌فرد دست سازی را پیدا می‌کنید که توسط صنعتگران محلی ساخته شده‌اند. سعی کنید اول وقت به آنجا بروید تا از شلوغی دوری کنید و آزادی انتخاب بیشتری داشته باشید.

آدرس: خیابان جمهوری، بین خیابان فردوسی و کوچۀ شیروانی

ده ونک از جاذبه های گردشگری تهران

ده ونک

ده ونک درست در بالای میدان پرهیاهوی ونک قرار دارد؛ یکی از قدیمی‌ترین محله‌های تهران‌ که زمانی به خاطر باغ‌های بزرگش شناخته شده بود، اما این روزها جذابیت این محله در کوچه‌های باریک (بعضی کوچه‌ها فقط با ۹۰ سانتیمتر عرض)، درهای چوبی و دیوارهای خشکیده شده نهفته است. باغ ایرانی از روی باغ‌های معمول پارسی نمونه‌برداری شده است و زمانی که غرق در گل‌های رنگارنگ لاله می‌شود بسیار خوش‌منظره است. زورخانۀ ونک، باشگاهی از هنرهای رزمی سنتی است که در یونسکو به‌عنوان میراث فرهنگی دست‌نخورده ثبت شده است و کلیسای میناس مقدس ارمنی‌ها مکانِ دیگری در این منطقه است که می‌توان از آن بازدید کرد. بوستان ایرانیان یکی از جاهای دیدنی تهران است که حتماً پیشنهاد می‌شود به آن سری بزنید.

آدرس: تهران، خیابان صابری، بوستان ایرانیان

باغ نگارستان از مناطق دیدنی تهران

باغ نگارستان

در آشفتگی مرکز شهر تهران، به دنبال جاهای دیدنی تهران باشید. ممکن است با پیدا کردن این نقطۀ آرام در میان شلوغی‌ها غافلگیر شوید. این مکان به‌عنوان یک خلوتگاه تابستانی در دورۀ قاجار ساخته شده است. کاخ نگارستان بعدها به اولین دانشگاه مدرن ایران تبدیل شد، جایی که لغت نویس مشهور دهخدا، اولین لغتنامۀ جامع پارسی را در آنجا نوشت. این مکان در حال حاضر به‌عنوان یک موزه فعالیت می‌کند و محل نگهداری بعضی شاهکارهای نقاشی کمال‌الملک است. نیازی به گفتن نیست که قهوه‌خانۀ بیرونی این محیط دوست‌داشتنی، به یک مکان محبوب برای ساکنین محلی تبدیل شده است.

کاخ مسعودیه از جاهای گردشگری تهران

کاخ مسعودیه

کاخ مسعودیه یکی از اماکن گردشگری تهران است. این کاخ یکی از زیباترین ساختمان‌های تاریخی سلسلۀ قاجار محسوب می‌شود. جدا از اهمیت تاریخی آن‌که به سال ۱۸۷۹ برمی‌گردد، این قصر به بازدیدکنندگان خود اجازه می‌دهد تا فرهنگ و تاریخ را با قهوه‌خانۀ دنجش، که با معماری سنتی و پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی ساخته شده و خدمت گذارهای آن بازیگران تئاتر هستند، تجربه کنند. قدم زنی در اطراف باغچه‌ها و فواره‌های این کاخ واقعاً تجربه‌ای لذت‌بخش است.

آدرس: تهران، خیابان ملت، کاخ مسعودیه

 

آرامگاه ظهیرالدوله

در شمال میدان تجریش به سمت خروجی خیابان دربند، آرامگاه ساکت ظهیرالدوله واقع شده است؛ مکانی که برجسته‌ترین هنرمندان و چهره‌های فرهنگی ایران در آن به خاک سپرده شده‌اند. این مکان به‌عنوان آرامگاه شاعران و موسیقی‌دانان شناخته می شو؛ در میان معروف‌ترین نام‌ها می‌توان از موسیقی‌دان غلام‌حسین درویش خان، شاعر قرن ۱۹ ایرج میرزا و شاعر قرن ۲۰ فروغ فرخزاد که برای دیدگاهش در طرفداری از حقوق زنان شناخته می‌شود، نام برد. صدای جیک‌جیک پرندگان زیر سایبانی از درختان، محیط آرامی را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. ایرانیان هنوز هم برای ادای احترام به این مکان می‌آیند. آرامگاه ظهیرالدوله یکی از مکان های دیدنی تهران است که علاقه‌مندان خاص خود را دارد.

آدرس: تهران، دربند، آرامگاه ظهیرالدوله

موزه مقدم از اماکن دیدنی تهران

موزه مقدم

این خانۀ شاهانه زمانی به پسر هنرمندِ شهردار تهران در زمان سلسلۀ قاجار تعلق داشت. این خانه با یک بخش خصوصی و عمومی، تعدادی از گران‌بهاترین آجرها و کاشی‌ها را در ساختار خود جای داده است. این موزه تعدادی از هنرها و اشیائی را به نمایش گذاشته که مقدم در سفرهایش جمع‌آوری کرده بود. هرچقدر دربارۀ باغ‌های اطراف بگوییم کم است، این باغ‌ها بازدیدکنندگان را از هیاهوی مرکز شهر دور کرده و یک تجربۀ آرام‌بخش را برای آن‌ها فراهم می‌کنند. موزه شناسان علاقه خاصی به موزه مقدم دارند که یکی از معروف‌ترین مکان های گردشگری تهران است.

آدرس: تهران، خیابان امام خمینی، موزه مقدم

برج‌های آ.س.پ

ساختِ این برج‌ها در اواسط دهۀ ۷۰ به پایان رسید. این برج‌های مسکونی زمانی محل زندگی برخی از شناخته‌شده‌ترین افراد ایرانی بودند. اگرچه امروزه این برج‌ها به‌خودی‌خود ویژگیِ قابل‌توجهی ندارند، اما طبقۀ همکف این مجموعه مملو از کافه‌های جذاب و رستوران‌هاست؛ درنتیجه، محلی محبوبی برای گردهمائی‌های جوانان است. می‌توانید برای صرف غذا به کافه مهتاب مراجعه کنید که غذاهای خانگی عرضه می‌کند. نودل‌های آسیایی و سوشی‌های رستوران واسابی هم طرفداران زیادی دارند. به گالری اکنون نیز سری بزنید تا از تلفیقِ هنر سنتی ایران و عناصر مدرن، مُد و جواهرات دیدن کنید.

مکان های دیدنی تهران

خیابان ناصر خسرو

ناصر خسرو قدیمی‌ترین خیابان تهران است که برخی از معروف‌ترین ساختمان‌های تهران را در خودی جای داده است. ابتدا به مدرسه دارالفنون، اولین مدرسۀ مدرن ایران، سر بزنید تا در گذشته کندو کاو کنید؛ این مدرسه توسط امیر کبیر، صدراعظم ایران، در سال ۱۸۵۱ میلادی تاسیس شده است. همچنین از معماری گوتیکِ سرای روشن غافل نشوید؛ از اولین مراکز تجاریِ غیرمعمول در ایران. برج‌های دوقلوی شمس‌العماره از پشتِ ساختمان‌های این خیابان معلوم هستند و بازار کوچه مروی نیز در همین خیابان قرار دارد که فروشگاه‌ها و بوتیک‌های فراوانی را در خود جای داده و غذای خیابانی خوشمزه‌ای هم دارد.

مکان های دیدنی تهران

گروه ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۱۴ آبان ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ