مکان های زیارتی تهران

با اینکه تهران، پایتخت پر جمعیت ایران، از شهر های باستانی ایران به شمار نمی رود، اما دارای مکان های مذهبی و زیارتی بسیاری است که از نظر بازدیدکنندگان بسیار هم با ارزش هستند. شاید برای توریست های خارجی بسیار جالب باشد که تهران در گذشته قطب مذهب های گوناگون بوده است؛ مکان های مذهبی اسلامی که در راس مذهب ها می باشند، کلیسا های فراوان، کنیسه ها و زیارتگاه های مخصوص یهودیان و … در تهران به وفور یافت می شوند. اکنون با سیر و گشت همراه باشید تا با مکان های زیارتی تهران بیشتر آشنا شویم.

مکان های زیارتی تهران

امامزاده صالح – تجریش

در منطقه ی شمالی تهران یعنی تجریش، مقابل کوه های البرز، زیارتگاه امام زاده صالح فرزند امام موسی کاظم (ع)، هفتمین امام شیعیان واقع شده است که یکی از مکان های زیارتی تهران محسوب می شود. کاشی های مینیاتوری لاجوردی که در سقف، گنبد و مناره های آن کار شده اند، یادگار دوره ی صفویه هستند؛ این آرامگاه را می توان به خوبی از انتهای بازار تجریش مشاهده کرد. می توان گفت که امازاده صالح نمونه ی خوبی از معماری داخلی و سبک آیینه کاری است که به سبک مساجد درست شده است.

امامزاده صالح

مسجد مصلا

این مسجدِ تهران (مسجد مصلا) در سال ۱۹۹۰ بنا شده است. از نظر معماری، این مسجد بر اساس طرحی بین دوره ی مدرن و عصر کیهان ساخته شده است که دارای مناره های بلند ۲۳۰ متری است و زیارتگاه آن ۶۵۰ هزار متر مکعب مساحت دارد. مسجد مصلا یکی از برجسته ترین مکان ها برای تجمعات عمومی در ایران می باشد. این مسئله را هم باید بگوییم که در این مکان نمایشگاه های کتاب بین المللی بی شماری هم برگزار می شود که سالانه میلیون ها نفر بازدیدکننده دارند.

بهشت زهرا

قبرستان بهشت زهرا

قبرستان بهشت زهرا، بزرگترین قبرستان جنوب تهران است. این قبرستان محل دفن هزاران سرباز شهید در جنگ ایران و عراق است. در این قبرستان عکس شهیدان در جعبه ای شیشه ای در بالای مزار هر یک از آن ها قرار دارد. بهشت زهرا  یکی از بهترین مکان ها برای دیدن آیین عزاداری و سوگواری شیعیان است که خانواده های شهدا تشریفات مذهبی خاص این مذهب را مانند گلاب شویی مزارها، گذاشتن گل بر روی مزارها و خواندن قرآن، انجام می دهند.

آرامگاه شاه عبد العظیم

آرامگاه شاه عبد العظیم – شهر ری

در جنوب تهران، شهر ری قرار دارد که پیش از بوجود آمدن شهر تهران، این شهر یکی از مناطق سیاسی مهم بوده است. در مرکز این شهر بازاری سنتی قرار دارد که آرامگاه شاه عبد العظیم، یکی از نوادگان امام حسن بن علی (ع)، دومین امام شیعیان در آن جا واقع شده است و یکی از مکان های زیارتی تهران می باشد. این آرامگاه، شیعیان را از سرتاسر ایران به خود جذب کرده و دارای حیاطی بزرگ و گنبد های طلایی رنگی می باشد.

آتشکده زرتشتیان

آتشکده زرتشتیان

از آن جایی که یزد و کرمان مراکز اقامت زرتشتیان در ایران هستند، این آتشکده که محل اجتماع مذهبی زرتشتیان است، در مرکز شهر تهران، بین خیابان جمهوری و انقلاب ساخته شده است. معبد آتشکده در اوایل قرن بیستم در مقابل کلیسای سنت ماری یهودیان، و عمدتا با کمک های مالی از طرف بمبئی بنا شده است. در مرکز این آتشکده شعله ای روشن است که هیچ گاه خاموش نمی شود و همیشه توسط کشیش های رب سفید محافظت می شود. این معبد موزه ی مجلل زرتشتیان تهران را نیز در خود جای داده است.

کلیسای جامع سرکیس

کلیسای جامع سرکیس

این کلیسا (کلیسای پاپ ارمنستان و اسقف اعظم در تهران)، اگر چه به پای کلیساهای مشهور اصفهان نمی رسد اما یکی از بناهای مربوط به اقلیت های مذهبی تهران می باشد. این بنا در بین سال های ۱۹۶۴ الی ۱۹۷۰ ساخته شده و معماری بیرونی آن دارای نمایی خاکستری می باشد و نمای داخلی آن مدرن و رنگارنگ است که از هنر ارمنیان سرچشمه می گیرد.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۱۵ آبان ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ