بهترین قهوه خانه های شیراز

شیراز یکی از بین‌المللی‌ترین و تاریخی‌ترین شهرهای ایران و محل تولد بسیاری از قهرمان‌های فرهنگی ایران ازجمله حافظ و سعدی است. ازاین‌رو شیرازی‌ها حس غرور قوی‌ای نسبت به میراث فرهنگی داشته و همچنین مفهوم مهمان‌نوازی و استقبال از میهمان در ایشان بسیار پراهمیت است. در این مطلب چند نمونه از بهترین قهوه خانه های شیراز را به شما معرفی می‌کنیم. در صورت سفر به شیراز، حتماً به قهوه خانه های شیراز که در این فهرست معرفی شده‌اند سر بزنید. با سیر و گشت همراه شوید.

لیست قهوه خانه های شیراز

قهوه خانه سرای مهر

سرای مهر یک قهوه‌خانه‌ی چندطبقه‌ی دلپسند، نهفته در دل بازار وکیل است که حس آرامشِ بی‌نقصی را در برابر گرما و هیاهوی خیابان به شما هدیه می‌دهد. این قهوه خانه به شکل باسلیقه‌ای با تزئینات سنتی ایرانی، قالیچه‌ها و نقاشی‌های دیواری آرایش شده است. در این مکان شما می‌توانید با نوشیدن چای و کشیدن قلیان خود را آرام کنید و فهرست غذاهای سنتیِ این قهوه خانه را مرور کنید. برای پیدا کردن این قهوه‌خانه حتماً در بازار پرس‌وجو کنید، چراکه پیدا کردن ورودی آن کمی دشوار است.

آدرس سرای مهر: شیراز، بازار وکیل، سرای مشیر

سرای مهر

قهوه خانه هفت‌خان

مجتمع بزرگ هفت‌خان با چهار طبقه خودنمایی می‌کند. این مکان در بین جوانان شیرازی طبقه‌ی متوسط بسیار محبوب بوده و یکی از بهترین قهوه خانه های شیراز محسوب می‌شود. این مجتمع بافاصله‌ی کم از دروازه قرآن، درب تاریخی ورود به شهر، بنا شده است. هفت‌خان یک ساختمان ممتاز بر پایه‌ی تفکر ایرانی است که با موضوع هفت‌خان رستم که یک قهرمان مردمی ایرانی بوده ساخته شده است. در این مکان دو قهوه خانه وجود دارد که در آن‌ها می‌توانید خودتان را مهمان کیک‌ها و قهوه‌های غربی کنید. قهوه‌خانه‌ی طبقه‌ی بالا نمایی عالی از شهر را به شما عرضه می‌کند که هیچ جای دیگر مانند آن را نمی‌توانید پیدا کنید.

آدرس : شیراز، بلوار ۱۷ آیت‌الله ربانی، شماره تماس: 0۷۱۱۲۲۷۰۰۰۰

هفت خان

قهوه خانه هتل سنتی نیایش

هتل سنتی نیایش محوطه‌ی جذابی دارد که به‌عنوان فضایی برای غذا خوردن، نوشیدن و سیگار کشیدن بسیار مناسب است. شما می‌توانید بر روی صندلی‌ها و تخت‌هایی که همه در زیر درختان و در برابر صدای فرازوفرود فواره‌ی مرکزی قرار دارند بنشینید و یا تکیه بدهید، بستنی میل کنید و یا چای‌های گیاهی و نوشیدنی‌های گوارا بنوشید.

آدرس: شیراز، سه‌راه نمازی، به سمت شاه‌چراغ، کوچه کلانتری عباسیه، بعد از بی‌بی دختران، کوچه شاهزاده جمالی، پلاک ۱۰ شماره تماس: ۰۷۱۳۲۲۳۳۶۲۲

قهوه خانه آرامگاه سعدی

سعدی شاعر محبوب و قابل‌احترام قرن ۱۳ یکی از معروف‌ترین فرزندان شیراز است و آرامگاه او از جاذبه‌های گردشگری این منطقه به‌حساب می‌آید. بعلاوه، در این مکان می‌توانید در چای‌خانه‌ی خنک زیرزمینی که در باغ‌ها و در میان درخت‌های سرو قرار گرفته حالتان را بهتر کنید. سقف‌های آجری طاق دار و حوض مرکزی با ماهی‌های قرمز لحظه‌ای از آرامش و اندیشه را برای بازدیدکنندگان آرامگاه سعدی فراهم می‌کنند.

آدرس : شیراز، بلوار بوستان، ارمغان سعدی

قهوه خانه ی آرامگاه سعدی

قهوه خانه آرامگاه حافظ

شعر بخش مهمی از اساس زندگی روزانه در ایران است و در هیچ کجا به‌اندازه‌ی شیراز رواج ندارد. حافظ شاید شاعری باشد که از بین تمام شاعران ایرانی بیشتر موردعلاقه مردم قرار گرفته است و آرامگاه او بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان را از مکان‌های دور و نزدیک به خود جذب می‌کند. بعد از یافتن باغی که می‌توان گفت بهترین باغ کشور است، می‌توانید خود را در کافی‌شاپی که داخل محوطه واقع شده است میهمان یک فنجان چای کنید. همچنین می‌توانید در این کافه از افراد بخواهید که در صورت امکان برایتان فال حافظ بگیرند.

آدرس: شیراز، خیابان حافظیه، ارمغان حافظ

قهوه خانه ی آرامگاه حافظ

قهوه خانه سنتی عتیق

قهوه خانه سنتی عتیق یکی دیگر از قهوه خانه های چندطبقه، منحصربه‌فرد و زیبای شهر شیراز است. دیوارها با قالیچه‌ها، منگوله‌ها، فانوس‌ها، عکس‌های چهره‌های برجسته‌ی ملی و دیگر تزئینات متفرقه (ازجمله شمشیرها و چرتکه‌ها) تزیین شده‌اند‌. بنابراین زمانی که مشغول چشیدن چای خود و یا کشیدن قلیان هستید، چاره‌ای ندارید جز اینکه با طرز فکر و نگرش تاریخ ایران آشنا شوید.

آدرس: شیراز، نزدیک بازار وکیل، خیابان زند

قلیان سرای کاکتوس

قلیان سرای کاکتوس با تنوع در عرضه قلیان معمولی و اسپشیال، به همراه تنقلات و چای کنار قلیان مکان مناسبی برای گذراندن وقت در کنار دوستان است.

آدرس: خیابان قصرالدشت، روبه‌روی بلوار مهر، رستوران کاکتوس

چایخانه سنتی آترین

چایخانه سنتی آترین با فضایی زیبا و صمیمی و مناسب برای خانواده‌ها، غذاهایی عالی به همراه انواع قلیان میوه‌ای را به مشتریان عرضه می‌کند.

آدرس: بلوار صنایع، کوچه ۱۶ دکتر حسابی، بعد از باغ پاتریس، ۴راه اول سمت راست

کافه ترمه

این کافه تنها یک خیابان پایین‌تر از بازار وکیل قرار دارد. کافه ترمه فضای مدرن و امروزی داشته و طیف بسیار خوبی از انواع قهوه‌ها، چای‌ها، کیک‌ها، میلک‌شیک‌ها و بستنی‌ها را عرضه می‌کند. صندلی‌های کافه در فضای داخلی و بیرونی قرار داده شده‌اند و در تمام طول سال پذیرای مشتریان است. همانند بسیاری از کافه‌های مدرن در ایران، کافه ترمه نیز جوانان و محصلین را جذب کرده و دیوارهای آن مملو از تصاویر سیاه‌وسفیدِ روشن‌فکران و شخصیت‌های برجستۀ ایرانیِ قرن بیستم است. باغِ این کافه در قسمتِ پشتیِ آرامگاه محمد ابن خفیف شیرازی قرار دارد.

آدرس: ایران، شیراز، بازار وکیل

کافه هدایت

نامِ این کافه از یکی از مشهورترین نویسندگان ایرانی، صداق هدایت، الهام گرفته شده است. ظاهر این کافه نیز از فرهنگِ اندیشمندانۀ پاریسیان در اواسط قرن بیستم الهام گرفته شده است که این فرهنگ زمانی در میان طبقه‌ای از ایرانیان بسیار تأثیرگذار بوده است. محیطِ کافه پرنور و باروح است و میزها و صندلی‌های چوبی و ساده‌ای دارد.

آدرس: ایران، شیراز، خیابان هدایت (نبش کوچۀ 4)

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۱۶ آبان ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع معرفی رستوران ها
تبلیغات چپ