دیدنی ترین آثار معماری ایرانی

ایران سرشار از آثار فرهنگی، تاریخی یا طبیعی است. آثار معماری ایرانی ناشی از فرمانروایی خاندان های مختلف و عوامل قبل و بعد از اسلام می باشند. با سیر و گشت همراه شوید تا بهتر با آثار معماری کشور آشنا شده و از آنها دیدن نمایید.

معماری ایرانی

تهران – برج آزادی

برج آزادی تنها نماد تهران نیست بلکه یکی از نمادهای تمام کشور است. در سال ۱۳۵۰ طراحی این برج توسط یک دانشجوی معماری به نام حسین امانت به پایین رسید. این اثر جاویدان به منظور بزرگداشت ۲۵۰۰ امین سالگرد امپراتوری ایران و معماری قبل و بعد از اسلام ساخته شد. این بنای ۵۰ متری پوشیده از سنگ های مرمر سفید اصفهان بوده و روی یک مجتمع فرهنگی ۵۰۰۰۰ متری قرار گرفته است. این برج پس از اتمام ساخت تبدیل به نمادی برای پایتخت شد و بیانگر برخی از مهم ترین رویدادهای تاریخی ایران نیز می باشد.

برج آزادی، میدان آزادی، تهران، ایران

خانه تاریخی بروجردی ها

کاشان – خانه تاریخی بروجردی ها

شهرت شهر کاشان به واسطه ی خانه های تاریخی بسیار زیاد آن می باشد. برخی از این خانه ها اکنون به مغازه ها و هتل های لوکس تبدیل شده اند. شاید یکی از زیباترین خانه های این شهر،  خانه بروجردی ها باشد که دارای یک طاق بسیار بلند است. این خانه در سال ۱۲۳۶ توسط معمار معروف استاد علی مریم کاشانی برای همسر یکی از تاجران ثروتمند ساخته شد. این خانه شامل دو حیاط سنتی اندرونی و بیرونی می باشد. این شاهکار هنری عصر قاجار با حجاری های برجسته، حکاکی ها و آثار نقاشی های دیواری نقاش معروف کمال الملک، مزین شده و گفته می شود نقاشی این خانه به مدت ۱۸ سال طول کشیده است.

خانه تاریخی بروجردی ها، خیابان علوی، کاشان، ایران

خانه تاریخی بروجردی ها

زنجان – گنبد سلطانیه

در نزدیکی شهر سلطانیه در استان زنجان می توان گنبد فیروزه رنگ و درخشان سلطانیه را مشاهده کرد. این گنبد در قرن ۱۴ ساخته شد. گنبد آجری دو پوسته ی سلطانیه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و یکی از آثار معماری ایرانی و اسلامی به شمار می آید. هشت مناره ی بلند، ساختار هشت ضلعی خارجی آن گنبد را مزین کرده اند در حالی که قسمت داخلی این گنبد مملو از آثار خوش نویسی پیچیده اسلامی است. آرتور پوپ مورخ آمریکای آثار هنری ایران، گنبد سلطانیه را الهام بخش تاج محل می داند.

گنبد سلطانیه، سلطانیه، استان زنجان، ایران

گنبد سلطانیه

اصفهان – مسجد امام

اصفهان سرشار از مکان های دیدنی مانند ۳۳ پل، کاخ های قاجاریه، مساجد خیره کننده و بازارهای پراکنده می باشد. اگر چه میدان نقش جهان دربردارنده سه مکان تاریخی بسیار مشهور دیگری نیز می باشد اما مسجد امام که در جنوب این میدان قرار دارد توجهات بیشتری را به خود جلب کرده است. به دلیل دارا بودن آثار خوش نویسی اسلامی، ایوان های باز، طاق های متقارن و گنبدهای رفیع این مسجد را به یکی زیباترین مساجد کشور تبدیل کرده که القا کننده ی احساسات معنوی به بازدید کنندگان است. یکی از ویژگی های بی نظیر این مسجد انعکاس صدا می باشد به طوری که اگرچه امام با صدای آرام سخنرانی می کردند اما صدای ایشان به وضوح در سالن مسجد شنیده می شد.

مسجد امام، میدان نقش جهان، اصفهان، ایران

مسجد امام

یزد – مسجد جامع

دو مناره ی همسان مسجد جامع بر فراز شهر یزد سر به فلک کشیده اند و گنبدهای موزاییکی این مسجد به افق خاکستری رنگ این شهر جلوه ای فیروزه ای بخشیده اند. این مناره ها در ارتفاع ۴۸ متری یک ایوان بسیار بلند که با خوش نویسی های فوق العاده زیبا و اشکال پیچیده ی هندسی مزین شده است، قرار گرفته اند. این مسجد در قرن ۱۵ به جای یک آتشکده ساخته شد و سرشار از کاشی های شش وجهی،خطوط میخی، آجر و نشانگان گردونه مهر (سمبل ابدیت، بی کران، تولد، مرگ) می باشد. مجموعه ی این عوامل در کنار هم منجر به درخشندگی و زیبایی گنبد این مسجد شده اند.

مسجد جامع، خیابان مسجد جامع، یزد، ایران

مسجد جامع

شیراز – مسجد نصیرالملک

به جرات می توان گفت مسجد نصیرالملک یکی از شاهکارهای معماری و زیباترین مسجد ایران می باشد. به دلیل تعداد زیاد کاشی های گل فام این مسجد، این مکان به مسجد صورتی معروف است. مسجد نصیرالملک از سال ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷ به دستور میرزا حسن علی، یکی از پادشاهان قاجار ساخته شد. تمامی گوشه و کنار این مسجد سرشار از اشکال هندسی می باشد که در هنگام صبح زمانی که نور خورشید از ورای پنجره های شیشه ای به دیوارهای کاشی کاری شده و قالیچه های رنگارنگ ایرانی می تابد جلوه ای بسیار زیبا دارند.

مسجد نصیرالملک، خیابان لطف علی خان زند، شیراز، ایران

مسجد نصیرالملک

تبریز – مجموعه بازار تاریخی

برای مدت زمان طولانی شهر تبریز به واسطه ی  قرار داشتن در مسیر جاده ی ابریشم یکی از مراکز مهم تجاری بوده و بازار آن یکی از قدیمی ترین بازارهای منطقه خاورمیانه به شمار می آید. اگرچه ساخت این بازار به بیش از یک هزار سال پیش بازمی گردد اما بسیاری از بخش های آن در قرن ۱۵ احداث شده اند. هر بخش این مجموعه ی به هم پیوسته ی طاقی شکل ارائه دهنده ی یک محصول متفاوت از طلا و جواهر گرفته تا قالیچه و ادویه جات است. همچنین وجود کاروان سراهای مارپیچی و دالان های گنبد دار در نزدیکی این بازار بازدید از آن را بسیار جذاب میکند.

بازار تبریز، تبریز، ایران

مجموعه بازار تاریخی

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۱۷ آبان ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ