پل های استانبول

زمانی که یک شهر از طریق تنگه و آب از هم جدا شده باشد، قطعا باید پل هایی بنا شوند تا دو سمت شهر را به یکدیگر متصل ‏کنند. در استانبول نیز، قسمت آسیایی و اروپایی مانند منطقه ی فاتح توسط پل هایی به یکدیگر متصل شده اند که نمایانگر شکل بصری شهر هستند. با سیر و گشت همراه شوید تا با پل های استانبول بیشتر آشنا شویم.

پل های استانبول

پل بسفر

‏پل بسفر که نام آن پس از کودتای ترکیه به پل قربانیان ۱۵ جولای تغییر پیدا کرد، علت این تغییر نام در واقع ادای احترامی بود به قربانیان غیرنظامی، که در برابر کودتا مقاومت کرده بودند. این پل، پلی معلق و فولادی است و ساخت آن از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۳ به طول انجامید. امروزه روزانه حدود ۱۸۰۰۰۰ وسیله ی نقلیه از روی این پل عبور می کنند.

پل سلطان محمد فاتح

پل سلطان محمد فاتح

پل سلطان محمد فاتح، که به پل بسفر دوم نیز معروف است، در سال ۱۹۸۸ میلادی به پایان رسیده و به نام سلطان محمد که در سال ۱۴۵۳ قسطنطنیه را فتح کرد، نام گذاری شده است. این پل معلق ‏فولادین منطقه کاواچوک در قسمت آسیایی را به هیساروستو ‏ در منطقه اروپایی متصل می کند.

پل گالاتا

پل گالاتا

یکی دیگر از پل های استانبول پل گالاتا می باشد. این پل روی خلیج شاخ طلایی قرار گرفته و بسیاری از افراد محلی برای ماهیگیری در کنار این پل صف می کشند، بخصوص در طبقه ی پایین این پل که رستوران ‏هایی وجود دارند که ساندویچ ماهی سرو می کنند. لازم به ذکر است که این پل در قرن نوزدهم ساخته شده و بارها در ادبیات و تئاتر ترکیه از آن نام برده شده است.

‏پل متروی Golden Horn

‏پل متروی Golden Horn

این پل یکی از پل های جدید شهر است که در سال ۲۰۱۴ ساخته شد و منطقه ی فاتح را که در قسمت تاریخی شهر قرار دارد را از ‏طریق خط متروی ‏M2‎‏ به بیوگلو متصل می کند. ساخت این پل مخالفت هایی را به همراه داشت چرا که پایه های بلند این پل ‏باعث می شد تا نمای تاریخی این منطقه از بین برود.

پل یاووز سلطان سلیم

پل یاووز سلطان سلیم

این پل جدیدترین پل ساخته شده در استانبول است که نزدیک دریای سیاه و روی تنگه ی بسفر قرار دارد. این پل، منطقه ی گاریپچه ‏ در پخش اروپایی را به پویرازکوی در قسمت آسیایی شهر متصل ‏می کند. گفته می شود این پل که پلی پیشرو در توسعه ی شهرنشینی به حساب می آید، می تواند تهدیدی باشد برای مناطق سرسبز و زمین‌های مرطوب که بیشتر آب‌های نوشیدنی شهر را تأمین می‌کند.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲۴ آبان ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ