مکان های دیدنی ایران که شاید از آن بی خبر باشید

با همه‌ی قدمت و معماری زیبایی که در شهرهایی مانند شیراز و اصفهان حاکم است، ایران دارای ده‌ها مکان کهن و شگفت‌انگیز دیگر نیز بوده که نادیده گرفته شده‌اند. مناطقی که پر از جاذبه های طبیعی و تاریخی فراموش شده هستند که در این مقاله سعی داریم به یادآوری آن‌ها بپردازیم. در این مطلب به چند مورد از مکان های دیدنی ایران اشاره می‌کنیم که حتی شاید بسیاری از مردم ایران در مورد آن‌ها چیز زیادی ندانند. با سیر و گشت همراه باشید.

مکان های دیدنی ایران

قعله کَرشاهی

قلعه کرشاهی که به آن قلعه‌ی دزدها نیز می‌گویند، در طول قرن نوزدهم تا اواخر دوران قاجاریه مرکز تجمع دزدان بدنامی بود که بین مردم شهر رعب و وحشت ایجاد می‌کردند. دیوارهای کاهی ویران‌شده‌ی این قلعه که دارای ۵ برج نگهبانی هستند همواره بینندگان زیادی را به شلوغی و هیاهو وا می‌دارد. در مورد راهروهای زیر قلعه که سه تونل به سمت پشت کوهستان دارند، افسانه‌های محلی زیادی گفته شده است. باغچه‌ها و درختان انار آن منطقه نیز نظر علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب می‌کنند. به‌طوری‌که برخی از گردشگران، شب زیر نور کم ماه، جلوی قلعه چادر می‌زنند و به تماشای آن می‌نشینند.

فیلبند

فیلبَند

در استان مازندران یک روستای رمزآلود و متروکه به نام فیلبند وجود دارد که به دلیل طبیعت دست‌نخورده‌اش معروف شده است و گویی در بالای ابرها پنهان شده باشد. تمام لحظاتی که در این روستا سپری می‌کنید احساس سرخوشی و شعف خاصی را تجربه خواهید کرد؛ زیرا در اطرافتان مرغ و جوجه‌های زیادی آزادانه پرسه می‌زنند که با دیدن آن‌ها به وجد می‌آیید؛ مردمان روستا درحالی‌که با ابرهای سفید احاطه‌شده‌اند، سرخوش و آسوده‌خاطر کارهای عادی و روزمره‌ی خود را انجام می‌دهند. تپه‌های پر از چمن با گوسفندانی که برای چرا آمده‌اند، خال‌خالی به نظر می‌رسند و خانه‌های روستایی که با درختان محصور شده‌اند، منظره‌ی زیبایی را به نمایش می‌گذارند. در این روستا می‌توانید تعطیلاتی سرشار از آرامش را سپری کنید که در شهرهای شلوغ و پرهیاهو وجود ندارد.

روستا پامنار

پامِنار

پامنار یکی از روستاهای بسیار جذاب و زیبای شهر دزفول است که در شمال استان خوزستان واقع شده است و از مکان های دیدنی ایران می‌باشد. پامنار یک جزیره‌ی کوچک بوده که زندگی گیاهی و جانوری در آن هنوز هم به‌خوبی جریان دارد و توسط سد دز احاطه‌شده است. این رودخانه همواره مسافران را به شنا کردن ترغیب می‌کند؛ اما باید بدانید که بهترین زمان سفر به این منطقه در زمستان است که هوا اندکی خنک‌تر شده باشد. در این روستا می‌توانید از سکوت مطلق و ستاره‌های بالای سرتان لذت ببرید. مسافرانی که در فصل بهار به این روستا سفر می‌کنند با فرش قرمزی از شقایق‌های سرخی که طبیعت برایشان پهن کرده مواجه می‌شوند، فرشی که سرتاسر دریاچه را احاطه کرده و زیبایی منطقه را دوچندان می‌کند.

تالاب شادگان

تالاب شادِگان

تالاب شادگان واقع در استان خوزستان، نمونه‌ی خوبی از تنوع جغرافیایی ایران‌زمین است. ساکنین این منطقه که عرب‌زبان هستند از دامداری، تولید لبنیات و اندکی هم توریست‌های این منطقه امرار معاش می‌کنند. سکوت و آرامش این روستا تنها با صدای مرغان آبی مهاجر و یا افتادن گاومیش‌ها در قایق‌هایی که می‌خواستند سوار شوند، شکسته می‌شود. بعلاوه در قسمت دامنه‌ی تالاب، خانه‌های محلی وجود دارند که سقفشان از نیشکر پوشیده شده است.

تنگه رغز

تنگه‌ی رَغَز

علاوه بر آبشارها و برکه‌های طبیعی استان فارس، تنگه رغز یکی از زیباترین تنگه‌های این استان محسوب می‌شود و از مکان های دیدنی ایران است. این تنگه 2.5 کیلومتر طول دارد که اگر به این منطقه سفر کردید، می‌توانید خوش‌گذرانی خود را با شیرجه زدن در آب تمیز و بلور مانند آن شروع کنید. سفر کردن به این منطقه که دارای آبشارهای بسیار بلندی است و طول بلندترینشان به ۶۵ متر می‌رسد، به تجهیزاتی خاص و اندکی تجربه نیاز دارد. چه برای پیاده‌روی و سیاحت به این ناحیه بروید و چه برای شنا کردن، این برکه تمام جاذبه های ممکن را در خود جای داده است.

دره کال جنی

این دره در طی قرن‌ها جریان آب و فرسایش شکل گرفته و دره‌ای بی‌نظیر و اسرارآمیز است که در منطقۀ طبس در استان خراسان جنوبی قرار دارد. چندین نظریۀ مختلف دربارۀ ریشۀ نام این دره وجود دارد که از کلمۀ «جن» گرفته شده است. اشکال ایجاد‌شده در این دره بیش‌ازحد مرموز هستند و بعید است که به‌طور طبیعی تشکیل شده باشند؛ برخی از مردم می‌گویند که جن‌ها در ساخت این دره نقش داشته‌اند و این اشکال عجیب و مرموز ساختۀ آن‌ها هستند. ظاهر عجیب و ماورایی این دره مطمئناً هر بازدیدکننده‌ای را حیرت‌زده می‌کند.

جنگل دالی خانی

جنگل دالی خانی

جنگل دالی خانی یکی دیگر از مکان های دیدنی ایران است که در دل تابستان وقتی دمای هوای دریای خزر بسیار گرم است و به ۳۵ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد پرطرفدار می‌شود؛ اگر در همین لحظه به جنگل دالی خانی که در نزدیکی کوهستان است بروید، دمای هوا به ۱۸ درج سانتی‌گراد می‌رسد. در این جنگل با وجود درختان انبوه و مه غلیظی که غالب است، می‌توانید به‌راحتی ریه‌هایتان را پر از هوای تازه و تمیز کنید. اگر مسیر گاوهایی که در جاده همراه با مسیر ماشین‌ها حرکت می‌کنند را دنبال کنید به مکانی می‌رسید که مردم روستایی ماست محلی، نان، عسل و سبزیجات می‌فروشند. اگر از قسمت مقابل این بازارچه به پایین نگاه کنید، پشت‌بام‌های رنگارنگ خانه‌های روستایی را مشاهده می‌کنید که از کنار کوهپایه‌ها به روستای بعدی وصل می‌شوند.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲۵ آبان ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ