شهر مشهد را بیشتر بشناسید

ازآنجایی‌که در گذشته مشهد در امتداد جاده ابریشم که یکی از مهم‌ترین مسیرهای حمل‌ونقل بود قرار داشت، دومین شهر بزرگ ایران به‌حساب می‌آید. شهرت شهر مشهد در درجه‌ی اول به‌واسطه‌ی قرار داشتن یکی از بزرگ‌ترین اماکن مذهبی ایران در این مکان می‌باشد. همچنین مشهد خاستگاه فرهنگ‌ها و غذاهای متنوع و جذابی است. در ادامه با سیر و گشت همراه باشید تا با شهر مشهد بیشتر آشنا شوید.

شهر مشهد

حرم مطهر امام رضا (ع)

علاوه بر شهر مذهبی ایران، مشهد شهر مقدس ایران نیز نامیده می‌شود، زیرا منزلگاه مقبره و حرم امام هشتم شیعیان، امام رضا (ع) است. هرساله میلیون‌ها زائر از سرتاسر جهان با تور مشهد در این حرم گرد هم می‌آیند. رسم بر این است که به‌محض ورود به حرم اندکی مکث کرده و سر را به سمت گنبد اصلی به‌منظور سلام دادن به امام رضا (ع) خم کنید.

درواقع مردم این شهر نیز در مواقعی که در حرم حضور می‌یابند به نشانه‌ی عشق و احترام به امام رضا (ع) همین کار را انجام می‌دهند. همان‌طور که به زائران خانه خدا حاجی می‌گویند، به زائران حرم امام رضا (ع) نیز “مشهدی” می‌گویند. زائران ایرانی حرم امام رضا (ع) معمولاً از اطرافیان خود عبارت “التماس دعا” را می‌شنوند. بر اساس برخی اندازه‌گیری‌های انجام شده، حرم امام رضا (ع) یکی از بزرگ‌ترین اماکن مذهبی جهان به شمار می‌آید. همچنین حرم امام رضا (ع) به‌واسطه کاشی‌کاری‌های خوش‌نقش‌ونگار و آیینه‌کاری‌ها، خطاطی‌های زیبای زبان عربی و تعداد زیاد حیاط‌ها بسیار مجلل است. اگرچه عکاسی در داخل ممنوع است، اما می‌توان با دوربین گوشی از محوطه‌ی بیرون حرم عکس‌برداری کرد. زائران غیرمسلمان اجازه‌ی ورود به حیاط حرم را دارند اما به‌عنوان یک قانون کلی ورود آن‌ها به داخل حرم ممنوع است.

بازار زعفران

بازار زعفران

زعفران یکی از گران‌قیمت‌ترین ادویه‌های موجود در جهان می‌باشد. بوی مطبوع زعفران زائران را به خرید این ادویه‌ی سرخ‌رنگ که با مقیاس مثقال (یک واحد وزن معادل ۵ گرم) فروخته می‌شود، وادار می‌کند.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی

آرامگاه شاعر ایرانی، حکیم ابوالقاسم فردوسی در شهر توس که در ۴۰ کیلومتری شهر مشهد قرار دارد واقع شده است. ازآنجایی‌که در کتاب شعر حماسی وی، شاهنامه هیچ‌گونه لغت عربی یافت نمی‌شود، فردوسی را به‌عنوان ناجی زبان فارسی می‌شناسند. این آرامگاه بزرگ و سفیدرنگ با استفاده از برخی تصاویر کتاب شاهنامه آراسته ‌شده است و جزو مکان‌هایی می‌باشد که تمامی افراد علاقه‌مند به فرهنگ ایرانی باید از آن دیدن کنند.

شیشلیک

ششلیک

ششلیک در بسیاری از کشورها از غذاهای محبوب است اما تنها مکانی که در آن ششلیک اصیل ایرانی یافت می‌شود فقط شهر مشهد است. به تکه‌های گوشت بره با استخوان که پس از خواباندن در روغن زیتون و زعفران به سیخ کشیده می‌شوند ششلیک گفته می‌شود. در محله‌ی شاندیز مشهد رستوران‌ها و مغازه‌های بسیار زیادی وجود دارد که ششلیک سرو می‌کنند. اگر تور مشهد را تهیه کرده و به این شهر رفتید، حتماً ششلیک‌های آن را امتحان کنید.

آب‌وهوای شهر مشهد

مشهد آب‌وهوایی نیمه‌کویری دارد. زمستان‌های این شهر خنک یا سرد بوده، بهارها و پاییزها هوای متعادل داشته و تابستان بسیار گرم است. در زمستان دمای پایینِ روز حدوداً -2 درجۀ سانتی‌گراد است و دمای بالا به حدود 9 درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. در فصل بهار دمای پایینِ هوا بین 2 تا 13 درجۀ سانتی‌گراد بوده و دمای بالا بین 16 تا 27 درجۀ سانتی‌گراد می‌باشد. تیر معمولاً گرم‌ترین ماه در مشهد بوده و دمای پایین 18 درجۀ سانتی‌گراد و دمای بالا حدوداً 35 درجۀ سانتی‌گراد است.

حمل‌ونقل

اقداماتِ توسعۀ زیرساخت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای و راه‌آهن در شهر مشهد بسیار چشمگیر بوده‌اند. یکی از این اقدامات مسیرِ حلقه‌ای دورِ شهر بود. مشهد از طریق راه‌آهن به تهران و سایر شهرهای ایران و همچنین شهر هرات افغانستان متصل است. این شهر دارای سیستم مترو می‌باشد که در سال 2011 افتتاح شد. فرودگاه مشهد یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه‌های کشور است و روزانه پروازهای داخلی به بسیاری از شهرهای ایران و پروازهای خارجی به اروپا، آسیا و خاورمیانه در آن انجام می‌گیرند.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲۸ آبان ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ