بهترین بازارهای ایران که ارزش یکبار دیدن را دارند

جذب شدن به مکان‌های تاریخی ایران امری طبیعی است که شاید برای همه هم اتفاق بیافتد، بازارهای ایران از هیجان‌انگیزترین اماکن تاریخی هستند که بازدید از آن‌ها می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده باشد. بازارهای قدیمی نه‌تنها ترکیبی بی‌نظیر از تاریخ و معماری هستند، بلکه مکانی عالی برای خرید صنایع‌دستی و محلی نیز محسوب می‌شوند. با سیر و گشت همراه باشید تا با بهترین بازارهای ایران آشنا شویم.

بازارهای ایران

جمعه‌بازار پارکینگ پروانه

تقریباً هر جمعه، پارکینگ چندطبقه پروانه واقع در چهارراه اسلامبول خیابان جمهوری شهر تهران به یک جمعه‌بازار تبدیل می‌شود. چندطبقه‌ی اول رؤیای عاشقان عتیقه‌جات است، که شامل هر چیزی می‌شوند، از عکس‌های قدیمی و یادداشت‌ها گرفته تا دکور خانه و نقاشی‌ها. قبل از رفتن به سمت قالیچه‌های کوچک، لباس‌ها و قطعات دست‌ساز، مهارت‌های چانه‌زنی خود را مرور کنید. یک ساکِ دستی برای خریدهای خود بردارید و برای بهترین اجناس زودتر به آنجا بروید. اگر احساس گرسنگی کردید، دکه‌های زیادی هستند که فلافل، سوپ سنتی ایرانی و سمبوسه می‌فروشند.

آدرس: تهران، خیابان جمهوری (از ایستگاه متروی سعدی به سمت غرب بروید)

بازار تبریز

بازار تبریز

تبریز به خاطر موقعیت مکانی‌اش در طول جاده‌ی ابریشم همیشه نقطه‌ی بااهمیتی برای تجارت بوده است. بازار تاریخی تبریز، که در سال ۲۰۱۰ به فهرست یونسکو اضافه شد، یکی از قدیمی‌ترین بازارهای ایران در خاورمیانه است.

پیچ‌وخم ساختمان‌های آجر قرمز با سقف‌های بلند، قسمت‌های مختلف مجتمع را به هم پیوند می‌زند. اما قابل‌توجه‌ترین بخش این مرکز خرید قدیمی، بازار قالیچه است. فروشندگانی که قالیچه‌ها را حمل می‌کنند، انتهای قالیچه‌های باز را می‌دوزند یا در حین نوشیدن چای کمی هم درباره‌ی تجارت حرف می‌زنند؛ قدم بزنید و از این بازار قدیمی لذت ببرید. بازدیدکنندگان می‌توانند شاهد خریدوفروش مدرن این تجارت سنتی چند صد ساله باشند.

آدرس: تبریز، بازار تبریز

بازار گنجعلی خان کرمان

بازار تجریش

این بازار نسبت به بازار بزرگ تهران زیباتر بوده و شلوغی کمتری دارد. بازار تجریش در شمال شهر تهران و در یکی از قدیمی‌ترین محله‌های این شهر قرار دارد. مردم محلۀ تجریش هر روز برای تهیۀ مواد غذایی تازه و محصولاتی که به‌سختی پیدا می‌شوند به این بازار می‌روند. محصولات لبنی تهیه شده از شیر شتر و ادویه‌های گوناگون در این بازار یافت می‌شوند. مطمئناً بازار تجریش یکی از بهترین بازارهای ایران است و هر کسی که به تهران سفر می‌کند باید از آن دیدن کند.

آدرس: تهران، میدان تجریش، بازار تجریش

بازار خان یزد

بازار گنجعلی خان کرمان

این بازار در مجتمع گنجعلی خان کرمان واقع شده است؛ مکانی که علاوه بر خرید می‌توانید در آن از گرمابه‌ی معروف، موزه‌ی سکه و قهوه‌خانه‌ی وکیل هم دیدن کنید. چهار مسیر برای رسیدن به چهارسوق وجود دارد؛ چهارسوق تقاطعی است که به خاطر نقاشی‌های آبرنگی روی سقفش و البته ادویه‌های معروفش برای همه شناخته شده است. زیره سبز کرمان را می‌توانید در این مکان بیابید که ادویه‌ی معروف این شهر است.

قبل از رفتن به سمت بازار مسگرها، جایی که چشمتان به بزرگ‌ترین دیگ‌هایی که تابه‌حال دیده‌اید می‌خورد، کمی قاووت گرم میل کنید. قاووت یک ترکیب پودری از ادویه‌های گوناگون، آجیل‌ها و بذرها می‌باشد که بسیار هم مقوی است. همچنین پاته نوعی پارچه‌ی سنتی و از لوازم دست‌ساز و معروف این شهر است که از پشم و رنگ‌های طبیعی تهیه شده است و در این مکان به شکل فراوان پیدا می‌شود .

آدرس: کرمان، سه‌راه گنجعلی، میدان گنجعلی، بازار گنجعلی خان کرمان

بازار اصفهان

بازار خان یزد

هنگام قدم زدن در اطراف میدان امیر چخماق در یزد مطمئناً صدای کوبش چکش‌هایی را می‌شنوید که شما را به سمت بازار سرپوشیده‌ی مسگرها هدایت می‌کنند. در این بازار که به قرن ۱۹ میلادی برمی‌گردد صنعتگرانی را می‌بینید که مشغول کار کردن با آتش هستند تا ورقه‌های مسی را نرم و قابل‌انعطاف‌تر کنند، درحالی‌که سایر صنعتگران با چکش به آن‌ها شکل می‌دهند.

خیابان‌های طاق دار با ترکیب کاشی و موزاییک شما را به سمت بازارهای طلا و پارچه هدایت می‌کنند؛ مکانی که ترمه، پارچه‌ی سنتی ابریشم و پنبه‌ای تولیدِ شهر در آن فروخته می‌شوند.

آدرس: یزد ، بازار خان

بازار اصفهان

این بازار در میدان نقش جهان اصفهان واقع شده است؛ مکانی بسیار زیبا که آثار معماری و تاریخی ایران رنگ و بویی متفاوت به آن بخشیده‌اند. این بازار باشکوه، نه‌تنها یکی از قدیمی‌ترین بازارها در ایران است، بلکه یک موزه‌ی زنده و یک مکان خارق‌العاده می‌باشد که در آن می‌توانید به‌صورت زنده شاهد ساخت صنایع‌دستی باشید. در این بازار فلزکاران فلزهای زینتی را قلم‌زنی می‌کنند، درحالی‌که صنعتگران تکه‌های فاخر چوب و استخوان را برای خاتم‌کاری در درون این فلزات به کار می‌برند و با قلموی باریک بر روی آن‌ها نقاشی‌های مینیاتوری می‌کشند. در آن‌سوی بازار، منسوجاتی که نقاشی‌ها و طرح‌های چوبی با دست بر روی آن‌ها حک شده و همین‌طور معروف‌ترین شیرینی‌های این شهر به نام گز دیده می‌شوند.

آدرس: اصفهان، میدان نقش جهان، بازار اصفهان

بازار وکیل شیراز

بازار وکیل شیراز

بازار وکیل شیراز نه‌تنها نمونه‌ای عالی از سبک معماری دوره‌ی زندیه است، بلکه همه‌چیز را هم در زیر راه‌های طاق دار و سقف‌های آجری برای شما یکجا جمع کرده است، از قالیچه‌ها و صنایع‌دستی گرفته تا ادویه‌های خوش‌رنگ و بو، که همه و همه با قیمت‌های خارق‌العاده به فروش می‌رسند. اگر می‌خواهید استراحت کنید یا کمی زیر سایه‌ی درختی بنشینید، بازار وکیل محیط بسیار خوبی است.

آدرس: شیراز، سرای مشیر، بازار وکیل

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲۹ آبان ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مراکز خرید
تبلیغات چپ