زیباترین پارک ها و باغ های ایران

فضای سبز همیشه در فرهنگ ایرانی نقش مهمی داشته است. در گذشته، حاکمان خود را با باغ های مجلل و خصوصی، سرگرم و شاد می کردند. سرانجام آن باغ ها با نام باغ های فارسی توسط مرکز میراث جهانی یونسکو، ثبت شدند. امروزه، وجود پارک های عمومی باعث شده تا ایرانیان به صورت دوستانه به دور از دغدغه های زندگی شهری، آخر هفته ی خوشی را سپری کنند. با سیر و گشت همراه باشید با معرفی زیباترین پارک ها و باغ های ایران

باغ فین

باغ فین

باغ فین، در گوشه ای از مناطق خشک بیابانی کاشان قرار گرفته است که نمونه ای از معماری نفیس و سنتی ایرانی است. در این باغ درختان سرو، مسیرهایی را برای پیاده روی شما مزین کرده اند و ماهی های قرمز، در میان سکه هایی که بازدید کنندگان، برای آرزو هایشان می اندازند، شنا می کنند. حمام واقع در سمت چپ باغ، مکانی است که امیرکبیر، صدر اعظم دوران قاجار، در آنجا به قتل رسید. علی رغم حضور انبوه جمعیت در تعطیلات، این قسمت از باغ های سلطنتی ارزش بازدید کردن را دارند.

کاشان، خیابان امیرکبیر، باغ فین

زیباترین پارک ها و باغ های ایران

باغ ارم

باغ ارم، که از باغ های ثبت شده در یونسکو نیز می باشد، مکانی محبوب برای گردشگران و مردم محلی است. حتی عکس ها هم نمی توانند وصف کاملی از  عظمت رنگ درختان، گل ها و موزاییک های متحرک این ساختمان سه طبقه داشته باشند که با اشعار حافظ، شاعر پارسی گوی، حکاکی شده اند. جریان آب از پایین چشمه ساران، بر زیبایی این باغ می افزاید. اگر از آن دسته هنرمندانی باشید که محیط اطراف خود را طراحی می کنند، به محض ورود به باغ، به خوبی متوجه می شوید که چرا باغ ارم به باغ بهشت نیز معروف است.

استان فارس، شیراز، منطقه ۱، خیابان ارم

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان در شمال شرق طبس واقع شده، که از قدیمی ترین و بزرگ ترین پارک های ملی ایران است. رطوبت دریای خزر به نواحی نیمه ی خشک این پارک می رسد. همچنین این پارک طیف وسیعی از تنوع زیستی، از جمله گیاهان و جانوران فراوانی را شامل میشود. اگر چه فصل بهار بهترین زمان برای مشاهده ی گل های وحشی و پرندگان است اما زمانی که پارک از برف پوشیده می شود، حیات وحش آن بیشتر هر ببیننده ای را به خود جذب می کند. پارک ملی گلستان یکی از زیباترین پارک ها و باغ های ایران است.

گلستان، پارک ملی گلستان

پارک ایل گلی

پارک ایل گلی

در پشت ارتفاعات شهر پر سرو صدای تبریز، پارکی تپه مانند در زیر ابری بزرگ از درختان زیبا به نام ایل گلی قرار دارد. وجود دریاچه ای مصنوعی و کاخی کوچک در وسط پارک، زمان را برای شما به دوران قاجار بر میگرداند. این پارک میان مردمی واقع شده که به پیاده روی صبحگاهی و یا لذت بردن از صبحانه ای تفریحی بسیار علاقه دارند. پیاده روی در طول ساعات خنک شب و نوشیدن یک لیوان چای را فراموش نکنید. تجربه ای فوق العاده و بیاد ماندی برای شما رقم خواهند زد.

تبریز، ایل گلی

باغ گلشن

باغ گلشن

باغ گلشن یکی از زیباترین باغ های ایران بوده که در شهر ساحلی طبس در شرق ایران واقع شده است. با توجه به موقعیت این پارک بین دو بیابان نمکی، فراوانی آب در آن بسیار ناچیز است. اما مردم این بخش ها از سیستم قنات استفاده می کنند که خرما، درختان مرکبات و انار، درختان سرو و گل های رز و سیکاد ها را به ارمغان می آورد. به همین روش تعدادی از حیوانات مثل مرغ ماهی خوار نیز در این بیابان زندگی می کنند.

استان خراسان جنوبی، طبس، بلوار امام خمینی

پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه در رشته کوه های البرز در شمال منطقه نیاوران واقع شده است. سنگ ها و مسیر های سنگلاخی در این پارک، توجه کوهنوردان تازه را به خود جلب می کند. فضای پارک جمشیدیه برای گوشه نشینی های خویشاوندی زوج های جوان بسیار ایده آل است. آب های جاری از مسیر های پیاده روی، شاید برای شما مشکلاتی هم ایجاد کنند اما برای کسانی که می خواهند برای کوهنوردی کمی بالاتر بروند، دو مزیت وجود دارد. اول، منظره ای فوق العاده و دوم هوای پاک و تازه

تهران، پارک جمشیدیه

 

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۴ آذر ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مراکز تفریح
تبلیغات چپ