تور باکو

باکو بزرگترین شهر در ناحیۀ قفقاز بوده و پایتخت کشور آذربایجان است. باکو در سواحل دریای خزر قرار دارد. این شهر به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود: شهر قدیمی، شهر ساخته شده توسط اتحاد جماهیر شوروی و بخش جدید شهر. بر اساس آمار منتشر شده در ژانویه 2012، جمعیت شهر 3.202.000 نفر است. در این مطلب به بررسی اطلاعات مفید دربارۀ تور باکو می‌پردازیم.

تور باکو

آب‌و‌هوا

آب‌وهوای باکو به‌صورت اقلیم قاره‌ای مرطوب و نیمه‌خشک است. میزان بارندگی در سال به‌طور میانگین حدود 239 میلی‌متر است. تابستان‌های باکو بسیار گرم و خشک بوده و زمستان‌ها بسیار خنک و نسبتاً مرطوب و همراه با باد هستند. برخی سال‌ها بارش برف زیاد است و تقریباً زمستان هر سال با بارش سبک برف همراه است. بارش در فصل تابستان بسیار نادر است.

تور باکو

تور باکو در پکیج‌های مختلفی عرضه می‌گردد، ازجمله تورهای 3شبه، 4شبه و 5شبه. برای خرید تور باکو کافی است تورهای ارائه‌شده در همین صفحه را بررسی بفرمایید. پکیج‌های ارائه‌شده در این صفحه تور ارزان باکو، تور باکو زمینی و تور لحظه آخری باکو را شامل می‌شوند.

حمل‌ونقل

ماشین

ترافیک جاده‌ای در باکو بسیار سنگین بوده و سبک رانندگی در سرویس‌های خصوصی و عمومی کمی خشن است.

تاکسی

تاکسی‌های لندن به تازگی در باکو شروع به کار کرده‌اند و هزینۀ آن‌ها 0.70 منات آذربایجان به ازای هر کیلومتر است. برای رفت‌وآمد در مرکز شهر باکو از طریق تاکسی باید 4 تا 10 منات هزینه پرداخت کنید. هزینۀ تاکسی از مرکز شهر تا فرودگاه نیز 14 منات است که البته این قیمت مربوط به ساعت 6 صبح و ترافیک کم است. سرویس Uber نیز در باکو فعالیت دارد و پایین‌ترین قیمت‌ها را ارائه می‌کند.

اتوبوس و مینی‌بوس

اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها به ازای هر نفر 0.20 منات قیمت دارند و می‌توانید از طریق آن‌ها تقریباً به هر نقطه‌ای از باکو دسترسی داشته باشید. مقصاد معمولاً بر روی قسمت جلویی و کناری اتوبوس‌ها درج شده‌اند. وبسایت http://www.niim.az/en/bus-info نیز مسیرها و موقعیت کنونی تمام اتوبوس‌ها را بر روی یک نقشۀ تعامل‌پذیر نشان می‌دهد.

متاسفانه اتوبوس‌ها برای افراد ناتوان مناسب نیستند. اگر از ویلچر استفاده می‌کنید یا در راه رفتن محدودیت دارید، اتوبوس سوار شدن برای شما بسیار دشوار یا غیرممکن خواهد بود، زیرا پله‌های اتوبوس بلند بوده و با زمین فاصله دارند. سبک رانندگی رانندگان اتوبوس بسیار خشن است؛ ناگهان ترمز گرده یا شتاب می‌گیرند. بهتر است هنگام اتوبوس‌سواری حواستان جمع باشد و محکم سرجای خود بنشینید.

تور باکو

زبان

کارکنان بسیاری از اماکن در شهر باکو زبان‌های انگلیسی و روسی را متوجه می‌شوند، اما خوب است اگر یک کتاب لغت‌نامه و عبارات آذری را همراه داشته باشید. حدود 80 درصد از جمعیت باکو زبان روسی را می‌فهمند و تقریباً نیمی از افراد زیر 35 سال کمی انگلیسی بلدند. زبان ترکی و آذربایجانی به یکدیگر شبیه هستند و اگر از کلمات ساده استفاده کرده و آرام صحبت کنید، مردم متوجه صحبت شما می‌شوند. البته فهمیدن زبان آذربایجانی توسط افرادی که ترکی صحبت می‌کنند ممکن است کمی دشوار باشد.

اینترنت

کافی‌نت‌ها در آذربایجان کلوب‌های اینترنت یا internet klubs نام داشته و در سرتاسر باکو وجود دارند. برخی از قهوه‌خانه‌ها نیز اینترنت بی‌سیم دارند، اما تعدادشان در باکو کم است. به تازگی خدمات اینترنت وایفای عمومی در نواحی مرکزی شهر فراهم شده‌اند.