تور عراق

عراق کشوری در خاورمیانه است که در منتهی شمالیِ خلیج فارس قرار گرفته و در قسمت شرقی، خط ساحلی کوچکی دارد (58 کیلومتر). عراق از سمت شرق با ایران، از جنوب با کویت، از جنوب غرب با عربستان سعودی، از غرب با اردن، از شمال غربی با سوریه و از شمال با ترکیه همسایه است. اگر برای سفر به این کشور و خرید تور عراق برنامه‌ریزی کرده‌اید، حتماً این مطلب را مطالعه کنید.

تور عراق

آب‌وهوای عراق

اغلب مناطق عراق آب‌وهوای بسیار گرم و خشک دارند. در اغلب مناطق کشور میانگین دمای هوا در فصل تابستان بالای 48 درجۀ سانتی‌گراد بوده و معمولاً از 49 درجه هم بالاتر می‌رود. دمای هوا در زمستان معمولاً بالاتر از 22 درجۀ سانتی‌گراد بوده و هنگام شب گاهاً زیر 0 درجه می‌آید. بارش معمولاً کم است و اغلب مناطق کمتر از 250 میلی‌متر بارش در سال را تجربه می‌کنند. بیشترین میزان بارش باران مربوط به ماه‌های نوامبر تا آوریل است. بارش باران در فصل تابستان بسیار نادر است؛ به جز در مناطق بسیار شمالیِ عراق.

مناطق عراق

جزیره

سرزمین‌های شمالی و شمال غربی بغداد که نواحی بین و اطراف رودخانه‌های دجله و فرات را شامل می‌شوند.

کمربندی بغداد

این کمربندی نواحی حومۀ شهرها، روستاها و شهرهای اطراف بغداد را شامل می‌شود.

کویر عراق

کویری بزرگ و خالی در غرب و جنوب غربی کشور.

کردستان عراق

خاستگاه مردم کرد که بخش زیادی از آن تحت کنترل دولت مردم منطقه است. مردم این منطقه باور دارند که کردستان عراق امن‌ترین ناحیۀ عراق برای مسافرت است.

میان‌رودان پایینی

این منطقه خاستگاه اصلی‌ترین شهرهای شیعه نظیر کربلا، نجف، بصره و ناصریه است و همچنین خرابه‌های باقیمانده از تمدن‌های باستانی در این منطقه قرار دارند، ازجمله تمدن بابل و سومر.

زبان

زبان رسمی عراق عربی است. با‌این‌حال، اغلب عرب‌های عراق یکی از دو نوع عربی عراقی را صحبت می‌کنند (شمالی و جنوبی). گویش شمالی در مناطقی نظیر موصل صحبت می‌شود و گویش جنوبی در بغداد و کربلا رایج است. گویش بغدادی فاخرترین نوع زبان در کشور است.

زبان انگلیسی در این کشور چندان رایج نیست و نمی‌توان از این زبان در اغلب فروشگاه‌ها، بازارها و کافه‌ها استفاده کرد. همچنین صحبت کردن به زبان انگلیسی باعث می‌شود تا مردم به چشم غریبه به شما نگاه کنند. این موضوع خطرناک است، زیرا شبکه‌های زیرزمینی وجود افراد خارجی را به گروه‌های مهاجم اطلاع می‌دهند.

خرید کردن

واحد پول رسمی دینار عراق است. اما می‌توانید با یوروی اروپا و دلار آمریکا نیز تقریباً در همه جا خرید کنید. توجه داشته باشید که اغلب مردم از خرد کردن پول‌های درشت خوششان نمی‌آید. همچنین فراموش نکنید که هرگونه نقص و خرابی اسکناس باعث می‌شود تا مردم به جاعل بودن شما شک کنند. بنابراین اسکناس‌های قدیمی همراه خود نداشته باشید. برای هزینه‌های روزانه مقداری دینار عراق همراه داشته باشید.

به ویژگی‌های امنیتی دینار جدید و دلار دقت کنید. دولت قبلی عراق اسکناس‌های جعلی 5، 10 و 20 دلاری تولید می‌کرده است و به‌نظر می‌رسد که تولیدکننده‌های این پول‌های جعلی همچنان در عراق فعال هستند.

اطلاعات خود دربارۀ تور عراق را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.