تور نجف

نجف شهری در منطقۀ مرکزی-جنوبیِ عراق است که حدود 160 کیلومتر با جنوبِ بغداد فاصله دارد. جمعیت این شهر در سال 2013 یک میلیون نفر تخمین زده شده است. همانند کربلا، نجف نیز از شهرهای مقدس و مذهبی شیعیان محسوب می‌شود، زیرا حرم مطهر امام علی (ع) در این شهر واقع شده است. سالانه تعداد زیادی از ایرانیان برای بازدید از این شهر تور نجف را خریداری می‌کنند و خود را برای رساندن به مرقد حضرت علی (ع) آماده می‌کنند. در این مطلب اطلاعات مفیدی را دربارۀ شهر نجف با شما به اشتراک می‌گذاریم.

تور نجف

آب‌وهوا

آب‌وهوای نجف کویری است. میانگین دمای سالانه در این شهر 23.6 درجۀ سانتی‌گراد بوده و میانگین بارش 97 میلی‌متر است.

داده‌های آب‌وهوایی نجف:

ماه ژانویه فوریه مارس آوریل می ژوئن جولای اوت سپتامبر اکتبر نوامبر دسامبر
میانگین بالاترین دما (سانتی‌گراد) 14 18 23 30 36 41 42 42 39 33 23 17
میانگین پایین‌ترین دما (سانتی‌گراد) 7 9 13 19 23 28 29 29 27 21 13 8

تور نجف

روزانه چندین پرواز از پایتخت عراق، بغداد، و همچنین برخی شهرهای ایران به سمت نجف انجام می‌گیرد. بعلاوه، تعدادی از پروازهای بین‌المللی از مراکزی نظیر استانبول و دبی به این شهر رفت‌وآمد دارند. فرودگاه بین‌المللی النجف در نزدیکی قسمتِ شرقیِ مرکز شهر قرار دارد.

بسیاری از آژانس‌های مسافرتی در ایران تور نجف را با خدمات متنوع و مطلوب ارائه میدهند و می‌توان به‌صورت هوایی یا زمینی آن را رزرو کرد.

حرم مطهر امام علی (ع)

نجف به دلیل قرار گرفتن حرم مطهر امام علی (ع) در این شهر شناخته شده است. امروزه این شهر مرکز زیارتی بسیار خوبی برای جهان اسلام شیعه است. تخمین زده می‌شود که تنها مکه و مدینه زائران مسلمان بیشتری دارند. از آنجایی که آرامگاه دومین شخصیت مهم در اسلام شیعه در این شهر قرار دارد، مسجد امام علی (ع) از نظر شیعیان به‌عنوان سومین مکان مقدس اسلامی شناخته می‌شود.

مسجد امام علی (ع) در داخل ساختمانی بزرگ با گنبدی طلایی قرار دارد و اشیای گران‌بهای فراوانی به دیوارهای آن متصل هستند. در نزدیکی این مسجد قبرستان وادی السلام قرار دارد که به‌عنوان بزرگترین قبرستان در جهان شهرت یافته است. مقبرۀ تعدادی از پیامبران و بسیاری از شخصیت‌های مذهبی در این مکان به خاک سپرده شده‌اند تا در روز قیامت به همراه امام علی (ع) از خاک برخیزند. در طی قرن‌های متمادی، بسیاری از تیمارگاه‌ها، مدارس، کتابخانه‌ها و صومعه‌ها در اطراف حرم بنا شده‌اند تا این مکان را به مرکز آموزش و الهیات شیعه تبدیل کنند.

نجف، به‌همراه کربلا، از مقاصد گردشگری بسیار محبوب برای مسلمانان شیعه است و بعد از سرنگون شدن صدام حسین، صنعت گردشگری در این دو شهر به بالاترین حد خود رسید و رونق بسیاری پیدا کرد. بااین‌حال، به دلیل تحریم‌های ظالمانۀ آمریکا بر روی ایران، تعداد گردشگران ایرانی در این شهرها کاهش چشمگیری داشته است.

حوزۀ علمیۀ نجف یکی از مهم‌ترین مراکز آموزشی در جهان اسلام است. آیت‌الله خمینی (ره) در سال‌های 1964 تا 1978 میلادی در این محل تدریس می‌کرده است. بسیاری از چهره‌های شناخته‌شدۀ جنبش‌های اخیر اسلامی که در دهۀ 1970 در خاک کشورهای عراق، لبنان و ایران مورد توجه قرار گرفتند، در نجف تحصیل کرده‌اند.

شهر مزار شریف در افغانستان نیز مدعی است که آرامگاه حضرت علی (ع) در این شهر واقع شده و زائران زیادی را هم به خود جذب کرده است. با‌این‌حال، ادعای شهر نجف بسیار بیشتر مورد قبول مسلمانان است.